Varga medzi štvorkolkami tretí, v celkovej klasifikácii vedie poradie

08.01.2024 Celý región

Al-Salamiya 8. januára (TASR) - Slovenský pretekár Juraj Varga obsadil v pondelkovej 3. etape Rely Dakar tretiu priečku v kategórii štvorkoliek. Zároveň sa posunul na čelo celkovej klasifikácie. Ďalší Slovák Štefan Svitko skončil medzi motocyklami na ôsmom mieste a v celkovom poradí poskočil na 14. pozíciu.

Pre 6-minútový trest prišiel o etapový triumf medzi motocyklami Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý sa prepadol na 7. priečku. Na čelo sa posunul Argentínčan Kevin Benavides, za ktorým Svitko zaostal o 5:04 min. Na čele celkovej klasifikácie zostal Ross Branch z Botswany. "Išlo sa mi super. Na 37. kilometri ma dobehol Ross Branch, pretože od štartu boli kamene, čo je pre mňa nočná mora. Prišiel som s ním však až do cieľa. Od 60. kilometra som mal nejaký technický problém, keďže som chytil kameň do zadného kotúča, ktorý mi ohlo a mal som problémy s brzdením. Na 160. kilometri v 'tankovačke' som zistil, že mám z neho odtrhnuté dve skrutky. Musel som používať minimálne zadnú brzdu, no som v cieli zdravý," uviedol Svitko vo videu na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti facebook.

Na jazdcov čakalo v pondelok celkovo 733 km so špeciálom dlhým 438 km. Na trati z Al-Duwadimi do Al-Salamiya inkasoval okrem Quintanillu penalizáciu aj pôvodne druhý v poradí Joan Barreda Bort zo Španielska (12 min). Etapové prvenstvo tak pripadlo Benavidesovi, ktorý zvíťazil o 1:11 min pred Američanom Rickym Brabecom, tretí bol Francúz Adrien Van Beveren. Branch má na čele po tretej etape náskok 3:11 min pred Josem Ignaciom Cornejom Florimom z Čile, tretí je priebežne Brabec s mankom 5:08. Svitko zo Slovnaft Rally Teamu zaostáva za lídrom o 43:30 min.

Medzi štvorkolkami zaknihoval tretie pódium za sebou Juraj Varga. Po dvoch druhých miestach skončil tretí, keď zaostal o 6:17 min za víťazom Alexandrom Giroudom z Francúzska. Tretia priečka stačila slovenskému jazdcovi na to, aby sa posunul na pozíciu lídra celkovej klasifikácie pred Španiela Manuela Andujara (+1:21), priebežne tretí je Marcelo Medeiros z Brazílie (+14:52).

Premiérový triumf na tohtoročnom Dakare dosiahol medzi automobilmi Brazílčan Lucas Moraes. Po tretej etape sa stal novým lídrom celkovej klasifikácie domáci jazdec Yazeed Al-Rajhi, ktorý má 29-sekundový náskok pred španielskym "matadorom" Carlosom Sainzom. Víťaz uplynulých dvoch ročníkov Katarčan Nasser Al-Attiyah si opäť polepšil o dve priečky a v celkovom poradí mu patrí 5. miesto s mankom 10:49 min.

Dvojnásobného šampióna pretekov Sama Sunderlanda z Veľkej Británie vyradili v tretej etape mechanické problémy. Tridsaťštyriročný motocyklový jazdec z tímu GasGas musel zosadnúť už 11 km po štarte a po vyše troch hodinách čakania na opravu napokon ohlásil predčasný koniec na podujatí. Sunderland bol po nedeľnej druhej etape v celkovom poradí šiesty.

V kategórii kamiónov ovládli etapu českí jazdci. Do cieľa prišiel ako prvý Aleš Loprais, na ktorého stratil 4:27 jeho krajan Martin Macík. Loprais je zároveň lídrom celkovej klasifikácie pred Holanďanom Janusom Van Kasterenom (+3:15), tretí je Macík s mankom 13:29 min.

výsledky 3. etapy Rely Dakar:

motocykle:
1. Kevin Benavides (Arg.) 4:39:28 h, 2. Ricky Brabec (USA) + 1:11 min., 3. Adrien Van Beveren (Fr.) + 2:51... 8. Štefan SVITKO (Slovnaft Rally Team/SR) + 5:04

celkové poradie: 1. Ross Branch (Botsw.) 14:32:51 h, 2. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile) + 3:11, 3. Brabec + 5:08,... 14. SVITKO + 43:30

štvorkolky: 1. Alexandre Giroud (Fr.) 5:43:34 h, 2. Manuel Andujar (Šp.) +18 s, 3. Juraj VARGA (Varga Motorsport Team/SR) +6:17 min

celkové poradie: 1. VARGA 18:15:21 h, 2. Andujar +1:21 min, 3. Marcelo Medeiros (Braz.) +14:52

automobily: 1. Lucas Moraes (Braz.) 4:14:51 h, 2. Mattias Ekström (Švéd.) +9 s, 3. Yazeed Al-Rajhi (S. Aráb.) +1:09 min

celkové poradie: 1. Al-Rajhi 13:07:29 h, 2. Carlos Sainz (Šp.) +29 s, 3. Ekström +8:26

kamióny: 1. Aleš Loprais 4:56:41 h, 2. Martin Macík (obaja ČR) +4:27 min, 3. Janus Van Kasteren (Hol.) +16:10

celkové poradie: 1. Loprais 14:41:13 h, 2. Van Kasteren +3:15 min, 3. Macík +13:29